Aktualności

Zabrzmijcie z nami nieba! 2017-10-09

Refleksje po koncercie w Skrzyszowie (Fide et amore)

Wrześniowa aura nie rozpieszczała nas przez kilkanaście ostatnich dni miesiąca. To co jednak od początku nie mogło wyjść na pierwszy plan, pojawiło się w jego ostatnich dniach. Słoneczna pogoda sprzyjała więc w dniu ostatniego, wrześniowego koncertu festiwalowego "Fide et amore". Była to prawdopodobnie nie jedyna zachęta dla melomanów. Rzadko wykonywane kompozycje na tego typu koncertach pozwoliły przyciągnąć zainteresowanych a także przybliżyć ciekawy koloryt brzmieniowy niebiańskiego barytonu, królewskiej trąbki, nastrojowej wiolonczeli i wielobarwności organów.

Ożywienie wśród publiczności wynikało jeszcze z innej przyczyny. Osoby zasiadające w ławkach wzięły czynny udział w koncercie, uczestnicząc w wykonaniu dwóch polskich pieśni: Upadnij na kolana oraz Kto się w opiekę. Zaangażowanie było przede wszystkim słyszalne w dynamice i dyscyplinie rytmicznej, którą udało się osiągnąć po krótkiej próbie przedkoncertowej. Wydawać by się mogło, że taka promocja tradycyjnych, polskich pieśni liturgicznych pozwala na zgłębienie ich treści. Pieśń oczywiście jest związana z liturgią i wierni są z nią zaznajomieni. Jednak utwory wybrane na tę okoliczność, pomimo że w niniejszej świątyni były wykonywane z całą pewnością pierwszy raz, nie różnią się niczym od przesłania zawartego w tradycyjnym skarbcu. Ten punkt wspólny sprawił, że wszyscy (lud, baryton i instrumentaliści) budowaliśmy linię napięć muzycznych. Koncert będący formą nabożeństwa ku czci św. Michała Archanioła zcalił wartości religijne, artystyczne i tradycyjne.
I jeszcze miejsce na krótką, osobistą refleksję... Zasiadając za kontuarem skrzyszowskiego instrumentu, byłem zbudowany śpiewem ludu. Chciałbym to podkreślić: Tak właśnie brzmi śpiew w śląskiej tradycji - z zaangażowaniem, przekonaniem i chęcią! Serdecznie dziękuję! 
© Michał Duźniak - organista koncertujący
wykonanie: kotonski.pl