Aktualności

Konkurs dla organistów diecezjalnych! 2017-11-20

I konkurs organistów archidiecezji katowickiej
16 listopada 2017 r. w godzinach 10:00 - 13:00 w auli im. Bolesława Szabelskiego katowickiej akademii muzycznej rywalizowali organiści z archidiecezji katowickiej. Pierwsza tego typu inicjatywa w tym rejonie znalazła zainteresowanie wśród 9 organistów. Jury w składzie: prof. dr hab. Julian Gembalski, dr hab. Bogumiła Dunikowska, dr Henryk Jan Botor, ks. mgr lic. Adam Kozak oceniało uczestników w dwóch kategoriach. Do pierwszej przystąpili absolwenci i studenci uczelni muzycznych natomiast do drugiej absolwenci i uczniowie szkół muzycznych II stopnia, diecezjalnych szkół organistowskich - szkół muzycznych II stopnia oraz studium muzyki kościelnej. Rywalizacja na obydwu poziomach polegała na: zaprezentowaniu literatury organowej, przeznaczonej na moment uwielbienia i zakończenie liturgii, zaprezentowaniu przygrywki i akompaniamentu do 2 pieśni, wykonaniu obowiązkowego akompaniamentu do Ojcze nasz, przedstawieniu wybranego zestawu śpiewów z przeznaczeniem na konkretny dzień roku liturgicznego. Warunkiem przystąpienia do konkursu było między innymi wykształcenie muzyczne (lub w trakcie trwania) oraz zatrudnienie w parafii na stanowisku organisty.
Należy przyznać, że uczestnicy byli przygotowani rzetelnie, jednak okazało się, że najtrudniejszym zadaniem było odpowiednie dobranie pieśni na wybrany dzień w roku liturgicznym.

Wyniki przedstawiają się następująco:

KATEGORIA I

I nagroda: Paweł Aksman z parafii Narodzenia NMP w Pszowie
II nagroda: Michał Botor z parafii św. Marii Magdaleny w Tychach
III nagroda: Przemysław Kadłubek z parafii św. Anny w Świerklanach

KATEGORIA II

I nagroda: Łukasz Bortlik z parafii św. Antoniego z Padwy w Zgoniu
II nagroda: Sebastian Niemczycki z parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie
III nagroda: Krzysztof Walczak z parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach

Nagrody w obydwu kategoriach ufundowali:
za pierwsze miejsce J. E. abp Wiktor Skworc metropolita katowicki,
za drugie miejsce J. M. prof. dr hab. Władysław Szymański rektor Akademii Muzycznej w Katowicach,
za trzecie miejsce ks. dr Wiesław Hudek przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach.
 
Formę konkursu należy również rozumieć jako sposób dokształcania, który oprócz kursów i warsztatów może stanowić ważny element edukacyjny. Pokonkursowe uwagi jury mogą odnieść pozytywny skutek i pozwolić na świeższe wniknięcie w codzienne obowiązki i na nowe pomysły. Całokształt niniejszych działań sprzyja profesjonalizacji zawodu organisty.
 
Należy przyznać, iż zainteresowanie uczestnictwem w konkursie wyrażały także osoby zatrudnione w sąsiednich diecezjach. Być może w przyszłości uda się zorganizować konkurs o znacznie większym zasięgu terytorialnym, co pozwoli na szerszą wymianę doświadczeń i określi wypadkową jakości gry w polskich kościołach.

© Michał Duźniak - organista koncertujący
wykonanie: kotonski.pl